News Updates

News heading goes here with some details

April 19, 2018

Bhavana Gawali Patil is a member of the 16th Lok Sabha of India. She represents the Yavatmal-Washim constituency of Maharashtra and is a member of the Shiv Sena(SS) political party. She has been elected by the people of Yavatmal-Washim with a margin

Elected to 13th Lok Sabha( 1999)Member, Committee on Commerce ( 1999-2000) Member, Committee on Empowerment of Women ( 2000-2001) Member, Committee on Human Resource Development ( 2002)Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development ( 2000-2004) Member,

Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009 Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009

News heading goes here with some details

April 19, 2018

Bhavana Gawali Patil is a member of the 16th Lok Sabha of India. She represents the Yavatmal-Washim constituency of Maharashtra and is a member of the Shiv Sena(SS) political party. She has been elected by the people of Yavatmal-Washim with a margin

Elected to 13th Lok Sabha( 1999)Member, Committee on Commerce ( 1999-2000) Member, Committee on Empowerment of Women ( 2000-2001) Member, Committee on Human Resource Development ( 2002)Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development ( 2000-2004) Member,

News heading goes here with some details

April 19, 2018

Bhavana Gawali Patil is a member of the 16th Lok Sabha of India. She represents the Yavatmal-Washim constituency of Maharashtra and is a member of the Shiv Sena(SS) political party. She has been elected by the people of Yavatmal-Washim with a margin

Elected to 13th Lok Sabha( 1999)Member, Committee on Commerce ( 1999-2000) Member, Committee on Empowerment of Women ( 2000-2001) Member, Committee on Human Resource Development ( 2002)Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development ( 2000-2004) Member,

Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009 Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009 Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009 Committee on Information TechnologyJoint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament ( 2003-2004) Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term) (2004) Member, Committee on Health and Family WelfareMember, Committee on Health and Family Welfare( 5 Aug. 2007 - May 2009) Member, Committee on Agriculture( 5 Aug 2006)Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)( 2009)Member, Committee on Transport, Tourism and Culture( 31 Aug. 2009